riadenie kariéry

Úloha technického riaditeľa (vzorka)

Obsah:

Video: VÝBEROVÉ KONANIE NA RIADITEĽA PKC - VEREJNÉ VYPOČUTIE 2024, Smieť

Anonim

Kto je technickým riaditeľom, aké sú jeho práva a povinnosti? Tento článok vám povie všetko o prezentovanej profesii.

O profesii

Vedúci výroby alebo technický riaditeľ je veľmi dôležitým odborníkom v každom podniku. Je to profesionál, ktorý je zodpovedný za zlepšovanie technických a výrobných procesov v organizácii. Vďaka technickému riaditeľovi sa kladie kvalitatívny smer pre rozvoj podniku a vykonáva sa účinná práca na rozšírení pôsobnosti organizácie. Čo predpisuje osobitný opis technického riaditeľa? Tento dokument ukladá posudzovanému odborníkovi tieto hlavné úlohy:

  • práca s projektmi a technickými plánmi;
  • organizačné záležitosti, práca s tímom odborníkov;
  • Vyjednávanie so zákazníkmi, zákazníkmi, dodávateľmi atď.
  • práce na optimalizácii výrobných procesov;
  • práca s dokumentáciou atď.

Opis práce technického riaditeľa teda predpisuje pre odborníka veľmi rozsiahle úlohy.

Požiadavky technického riaditeľa

Keďže pozícia technického riaditeľa sa považuje za veľmi dôležitú a prestížnu, tomuto špecialistovi sa predkladá pomerne veľké množstvo požiadaviek. Čo presne tu možno zdôrazniť?

Čo predpisuje náplň práce technického riaditeľa? Tu sú tieto hlavné body:

  • vysokoškolské vzdelávanie so zvláštnym profilom (zvyčajne ekonomické, riaditeľ však často musí mať najmenej dva vysokoškolské diplomy);
  • prítomnosť organizačných schopností, skúseností s riadením tímu atď.
  • komunikačné schopnosti, schopnosť správne a jasne uviesť vašu pozíciu;
  • špecifická pracovná skúsenosť (v prípade technického riaditeľa by takáto pracovná prax mala byť najmenej jeden rok).

A aké znalosti by mal mať technický riaditeľ? O tom ďalej.

Čo by mal vedieť technický riaditeľ?

Dotyčný špecialista by mal mať niekoľko konkrétnych zručností a znalostí. Čo v tomto prípade predpisuje opis práce technického riaditeľa podniku? Tu sú najdôležitejšie body:

  • znalosť cudzích jazykov (v každom prípade zamestnanec musí poznať aspoň jeden jazyk);
  • skúsenosti s vývojom programov a aplikácií;
  • pomerne rozsiahle znalosti o vlastnostiach podniku;
  • znalosť programovacieho jazyka atď.

Okrem všetkých vyššie uvedených skutočností by špecialista mal vedieť:

  • všetky potrebné právne a regulačné akty;
  • pravidlá pre prácu s dokumentáciou;
  • charta organizácie atď.

Prvá skupina povinností technického riaditeľa

Títo špecialisti v rôznych spoločnostiach majú úplne odlišné funkcie a zodpovednosti. Príslušný technický riaditeľ musí mať jasnú predstavu o organizácii, v ktorej pracuje.

Opis práce technického riaditeľa autoservisu teda predpisuje špecializované funkcie, ktoré sú úplne odlišné od povinností, napríklad vedúci stavebnej organizácie alebo internetová spoločnosť. Stále je však možné načrtnúť najobecnejšie povinnosti technického riaditeľa. Môžeme rozlíšiť najmä:

  • plánovanie, koordinácia alebo vykonanie podmienok a objemov potrebných opráv;
  • zabezpečenie dennej kontroly vykonávania práce v organizácii; to môže zahŕňať napríklad ekonomické využitie elektrickej energie, dostupné vybavenie, kabeláž atď.
  • kontrola práce v priestoroch kúrenia, kanalizácie, elektriny, vetrania, atď.
  • zabezpečenie organizácie so všetkými potrebnými materiálmi, dokumentmi, nástrojmi atď.

Ďalej sa uvedú všetky ostatné funkcie technického riaditeľa.

Druhá skupina zodpovedností

Aké ďalšie povinnosti stanovuje opis práce technického riaditeľa? Tu je niekoľko bodov z dokumentu:

  • vypracovanie všetkých potrebných plánov, pokynov, dokumentov o bezpečnosti a ochrane práce;
  • prijatie opatrení v oblasti požiarnej a elektrickej bezpečnosti;
  • organizácia rokovaní so zákazníkmi, zákazníkmi a celým pracovným tímom;
  • vykonávanie príjmu, prepravy a registrácie všetkých potrebných výrobkov;
  • vývoj a príprava všetkej potrebnej dokumentácie;
  • zabezpečenie technickej prevádzky zariadení a budov.

Technický riaditeľ má teda neobvykle široké právomoci a zodpovednosti. Daný špecialista sa musí neustále profesionálne rozvíjať, inak nebude ľahké vykonávať jeho pracovné funkcie.

Práva technického riaditeľa

Uvažovaný špecialista ako zamestnanec, ktorý vykonáva hlavne organizačné funkcie, má veľmi široké spektrum profesionálnych práv. Čo presne tu možno zdôrazniť?

Tu je opis úlohy technického riaditeľa (LLC alebo OJSC):

  • Odborník má právo vydávať pokyny a príkazy týkajúce sa záležitostí súvisiacich s jeho povinnosťami a funkciami.
  • Zamestnanec je schopný ovládať všetko vybavenie, ktoré má organizácia k dispozícii.
  • Zamestnanec má právo uvaliť na zamestnancov určité sankcie vo forme odmien alebo odmien. Takže v prípade hrubého porušenia bezpečnostných opatrení alebo disciplíny je technický riaditeľ schopný uplatniť určité opatrenia voči podriadeným.

A čo zodpovednosť príslušného odborníka? O tom ďalej.

Zodpovednosť

Všetky položky týkajúce sa zodpovednosti zamestnanca sú tiež stanovené popisom práce technického riaditeľa. Vzor tohto dokumentu je uvedený nižšie.

Tu sú dva hlavné body týkajúce sa zodpovednosti zamestnancov:

  • zlé plnenie alebo úplné odmietnutie výkonu jeho povinností môže mať za následok pokutu alebo prepustenie;
  • porušenie zásady právneho štátu zamestnancom má za následok disciplinárnu, správnu alebo dokonca trestnú zodpovednosť.

Zodpovednosť technického riaditeľa sa preto nelíši od profesionálnej zodpovednosti ktoréhokoľvek iného zamestnanca.

Kariéra a plat

Príjem technického riaditeľa závisí od toho, v ktorom regióne a v ktorom podniku zamestnanec vykonáva svoju pracovnú činnosť. Je tiež potrebné zdôrazniť existujúcu úroveň zručností.

Približne 150 - 200 tisíc dostáva technického riaditeľa. Zástupca technického riaditeľa dostane asi 40 - 60 tisíc. Popis práce bohužiaľ nepredpisuje jasné odstupňovanie podľa úrovne alebo úrovne zručností. Je však potrebné poznamenať, že plat odborníka sa bude výrazne líšiť v závislosti od miesta v organizácii príslušného odborníka. Veľa záleží na kariérnom raste. Nie je ľahké zaujať také prestížne miesto ako režisér. Musíte neustále zlepšovať svoje profesionálne zručnosti a zvyšovať kvalifikáciu.